Brezilya'nın Para eyaletinde düzenlenen Brezilya, Arjantin Meksika,İspanya ,Peru gibi birçok ülkeden 136 projenin yer aldığı ve mühendislik,biyoloji,sağlık bilimleri,insan bilimleri,sosyoloji, uygulamalı bilimler kategorilerinden oluşan yarışmada Biyoloji dalında İzmir Anadolu Lisesi 1.liği göğüsledi. İlçemiz İzmir Anadolu Lisesi Biyoloji öğretmeni Yasemin HORASAN danışmanlığında Meryem Beyza AVCI ve Arzu GELEN'in hazırlamış oldukları proje dünya birincisi olmuştur.
Öğrencilerimizin hazırladıkları 'Hidrojen Peroksit ile Oksidatif Strese Maruz Kalmış İnsan Hücre Kültüründe Sarı Kantaron Bitkisinin Koroyucu Özelliklerinin Araştırılması' konulu projeyle Biyoloji alanında en iyi oldukları için Barcelona'da MAGMA isimli proje yarışmasında ön elemesiz yarışma hakkı elde etmişlerdir.
Söz konusu yarışmaya Kimya dalında katılan Kimya öğretmeni Fatma Pınar KARTAL danışmanlığında Yaren ÇİPLİ ve Zeynep Sude KARABACAK'ın hazırlamış oldukları 'Oto cam Yıkama Sıvılarının İçeriklerinin Fovrier Dönüşümlü Kızılötesi Spektraskopisi tekniği ile Belirlenmesi için Kemometrik Çok Değişkenli Kalibrasyon Modellerinin Geliştirilmesi'isimli proje dünya 2.'si olmuştur.
İlçe Kaymakamımız Mehmet Sadık TUNÇ projelere rehberlik etmiş, gereken tüm desteği sağlamıştır. Gösterdikleri başarıdan dolayı İzmir Anadolu Lisesini ziyaret eden İlçe Kaymakamımız Mehmet Sadık TUNÇ,Okul Müdürü Selamettin DEMİRHAN başkanlığında toplanan öğretmenler, proje sahibi öğrenciler ve veliler ile sohbet etmişlerdir. İlçe Kaymakamımız Tunç, uluslararası alanda alınan bu sonuçların gurur verici olduğunu belirterek, 'Güzel bir vesile ve haberle bir araya geldik. Bundan mutluluk duyuyoruz. Bilimsel anlamda gelen bu başarılar bizi gururlandırıyor. Başarılarınızdan gurur duyuyoruz. Gençlerimizi üniversite eğitimine en iyi şekilde hazırlıyorsunuz. Arzu ettiğimiz nokta, eğitim anlamındaki bu başarının diğer okullarımız tarafından da yakalanmasıdır. Pozitif bilimlerdeki bu derecelerin, özellikle uluslararası alanda ülkemizi temsil ediyor olmasından dolayı da ayrıca mutluluk duyuyoruz' dedi. Derece alan öğretmen ,öğrenci ve velilerimizi tebrik eden ilçe Kaymakamımız TUNÇ, öğrencilerimize başarılarından dolayı hediyelerini ve Öğretmenlere de BAŞARI belgelerini takdim etti.